Spaghetti alla carbonara to potrawa, której nauczenie się zajęło mojemu mężowi parę lat prób i błędów, a ponieważ trzy razy z rzędu udało mu się uzyskać perfekcyjną carbonarę (gratulacje!) w nagrodę postanowiłam opublikować jego przepis. Tradycyjna carbonara składa się z pięciu podstawowych składników: pancetty, cebuli, żółtek, sera pecorino i czarnego pieprzu. Jest potrawą ekspresową, ale jeżeli nie przestrzega się procedury opisanej poniżej, może się nie udać i zamienić w przebój akademików – makaron z jajkiem.
- Składniki na 2 porcje:
- 2-3 duże żółtka, roztrzepane widelcem (obowiązuje zasada – 1 duże lub 2 małe żółtka na każde 100g makaronu)
- 150 g pancetty, pokrojonej w drobną kostkę
- świeżo zmielony czarny pieprz
- 50 g startego sera pecorino romano do posypania (najlepiej unikać sera młodego i mocno dojrzałego)
- 1 łyżka masła
- 1/2 małej posiekanej cebuli
- 250 g makaronu spaghetti (125 g na porcję)
- sól
Przygotowanie:
- Zaczynamy od wstawienia wody na makaron.
- Pancettę kroimy w drobną kostkę, cebulę drobno siekamy.
- Żółtka roztrzepujemy, dodajemy do nich połowę startego sera pecorino i świeżo zmielony czarny pieprz.
- W momencie, gdy woda zaczyna się gotować , solimy ją i dodajemy do niej makaron. Rozpoczynamy też smażenie pancetty: rozpuszczamy łyżkę masła, dodajemy drobno pokrojoną pancettę i mieszamy. Smażymy około 3 minut.
- Następnie dodajemy do pancetty cebulę i smażymy, aż cebula będzie miękka.
- Gdy makaron jest już al dente odcedzamy go zostawiając na dnie garnka kilka łyżek stołowych wody z gotowania. Przekładamy makaron z powrotem do garnka.
- Teraz do garnka, w którym jest ugotowany makaron, dodajemy usmażony boczek i cebulę. Całość mieszamy.
- Kolejny krok jest kluczowy dla uzyskania carbonary lub, w przypadku porażki, jajecznicy. Zanim go rozpoczniemy musimy odczekać parenaście sekund, żeby makaron minimalnie ostygł. Następnie wlewamy do makaronu powoli żółtka wymieszane z peccorino równocześnie cały czas, bardzo energicznie mieszając. Przestajemy mieszać dopiero w momencie, gdy mamy pewność, że proces ścinania żółtek już się zatrzymał. Podczas mieszania makaronu z żółtkami nie można robić przerw.
- Przekładamy makaron na telerze i na koniec posypujemy pozostałym serem.
Nie byłam wcześniej miłośniczką tego dania, ale przepyszne spaghetti alla carbonara miałam okazję ostatnio jeść w Rzymie i przekonałam się do tej potrawy. Po powrocie przygotowałam swoją wersję w domu i zastosowałam dokładnie takie składniki, o jakich wspominasz za wyjątkiem cebuli, z której zdecydowałam się zrezygnować. Podobno w niektórych rejonach Włoch czasami dodaje się także czosnku, więc chętnie spróbuję wzbogacić mój przepis kolejnym razem :)
Tak, z tą cebulą bywa różnie, ale Włosi, z którymi rozmawialiśmy raczej jej dodają. O czosnku ci nasi nie wspominali. Ale jak wyszło, czy czosnek nie zabił smaku peccorino ?
Już drugi raz robiłam carbonarę wg Waszego przepisu i drugi raz wyszła idealna! Sekret to woda z makaronu, musi jej być całkiem sporo. Dzięki wielkie za ten trik. Pycha!